Stolní počítače dnes vytlačují z trhu notebooky, netbooky či tablety a výrobci se snaží zákazníky nalákat především na nižší spotřebu energie a prakticky neomezenou mobilitu. Toto řešení však má i svá úskalí. Jedním z nich jsou vysoké ceny výkonných zařízení a mnohdy vestavěné baterie, které se nevyplácí měnit za nové, nebo to ani není technicky snadno proveditelné. Po několika letech bývají zastaralé a stává se, že na ně neopatříte náhradní díly.
Stolní počítač má svůj vlastní snadno vyměnitelný napájecí zdroj a lze jej i lépe upgradovat nakoupením různých kompatibilních komponentů, anebo vytvořením kompletní nové sestavy. Výhodné je v mnoha případech i oprava PC, zvláště pokud jde o velmi výkonné stroje.
Kdy se vyplatí servisovat stolní počítač
Byl drahý a je stále velmi výkonný – když se pokazí jen některý z komponentů, vyplatí se alespoň uvažovat o servisu PC v Kolíně, která stále vychází levněji, než nový model, na přibližně shodné výkonnosti. Někdy stačí výměna vadných dílčích částí na základní desce, aniž by se musela měnit celá. Porucha ovšem může nastat i v jiných částech počítače, např. v operační paměti či v grafické kartě či síťovém rozhraní. Rozsah poškození by měl posoudit odborník a navrhnout vám řešení a nabídnout možnosti, jaké ve skutečnosti máte.
Máte k němu nostalgický vztah – víte, kolik milovníků veteránů je v Česku, a kolik „spanilých“ jízd se u nás každý rok pořádá v různých obcích, městech, okresech a krajích? Můžete tam zahlédnout kromě sto let starých automobilů i Trabanty, Wartburgy, stará „Embéčka“, sovětské Volhy a Lady, a mnohdy vyšperkované tak, jako kdyby právě opustili výrobní závod. Některá výpočetní technika stojí za to zachovat i jako muzejní kousek, pro srovnání a pro zajímavost. Je to přece jen technika, a pokud ji lidé využívají rozumně, byla nám a je nám ku prospěchu i nadále. Že je technika zneužívána, je věc druhá – ryze morální, a to patří již do jiného tématu.