Pro jedlé květiny nemusíme chodit nikam daleko, najdeme je všude kolem nás, v naší zahradě i při výletě třeba na louce u lesa. Vždy dbáme na to, aby šlo o rostliny, které nejsou přímo v sousedství frekventovaných cest a chodníků a nejsou znečištěné.

zdravá snídaně

Jedlé květy mají skoro všechny byliny, které si pěstujeme pro naši domácí lékárnu anebo i proto, že se nám líbí, nebo nám voní. Na pěstování nejsou nijak náročné, stačí jim teplé a slunné místo, kvalitní substrát a zálivka. Stejně je tomu i s jedlými květy divokých rostlin, pokud se rozhodneme je pěstovat v zahrádce. Plané rostliny nemají rády hnojení, protože v přírodě jsou zvyklé využít pro svůj růst jen živiny, které jim dá půda. Ke konzumaci se nejlépe hodí květy utržené těsně před jídlem.
květy na talíři

Nejběžnější květy, které stojí za ochutnání

• šalvěj, saturejka, bazalka, majoránka, fenykl se hodí do salátů nebo jen nasypané na hotový pokrm

• brutnák nám hezky ozdobí nealkoholické koktejly nebo talíř s polévkou

• květy máty, kopretiny, sedmikrásky, pažitky, měsíčku, krvavce jsou zajímavým prvkem v salátech a v přílohách

• květy lichořeřišnice ozdobí a skvěle chutnají

• pudink můžeme ozdobit okvětními plátky růží

• ke zmrzlině nebo zákuskům se může přidat levandule

• pampeliška ozdobí v létě osvěžující sklenici s vodou

Některé květy jsou velmi oblíbené v cukrářské výrobě, například v Itálii se ty nejluxusnější dorty zdobí květy fialek nebo okvětními plátky růží kandovaných v cukru, které vytváří velice krásné a zajímavé zdobení.

Zdraví

Kromě originálního vzhledu nám květy v jídelníčku prospívají i našemu zdraví. Obsahují vitamíny, enzymy a minerály. Některé jsou plné látek podporujících trávení. Díky velkému obsahu vody jsou nízkokalorické.

V měsíčku lékařském jsou například látky s protizánětlivými účinky a lutein, který je používaný pro náš zrak. Má rovněž nezanedbatelné množství vitamínu C a lykopenu. Růže nám přidá do talíře vitamín C a polyfenoly, které patří do skupiny preventivních látek při péči o srdce.