Zdá se vám, že váš koberec i přes pravidelné vysávání začíná měnit barvu do šedavého odstínu a zároveň je čímsi „cítit“? Není to výjimečný jev, setkáváme se s tím v podstatě v každé domácnosti, kde jsou na podlaze koberce syntetické i přírodní. Co bývá příčinou zápachu a jak se jej zbavit?
Vaření pokrmů – při vaření, pečení, smažení, dušení či zapékání se do ovzduší dostává mnoho různých pachů a mezi nimi i tuková složka. Velmi jemné rozptýlené tukové částice pak dopadají na podlahu, kde časem žluknou, tedy rozpadají se za vzniku organických kyselin. Žluknutí tuku provází typická pachová stopa a ta je markantní zejména na kobercích, na čalounění sedacích souprav, záclonách, závěsech a dalších textilních předmětech. Běžný vysavač si nedokáže s tímto znečištěním efektivně poradit, a proto bychom měli koberce a všechno ostatní podrobit občas speciálnímu čištění koberců.
Prachové částice a bakterie v lidském dechu – v ústní dutině se nachází obrovské množství bakterií a přesvědčíte se o nich velmi snadno třeba tím, že si zapomenete vyčistit zuby a začne se vám na nich tvořit nepříjemný bakteriální povlak – plak, který může vést až k zubnímu kazu. Bakterie také vdechujeme a vydechujeme, v ovzduší je jich celá řada a rozhodně nežijeme ve sterilním prostředí. Prachové částice spolu s bakteriemi v ovzduší dopadají na podlahu a zašlapávají se postupně mezi vlákna. Bakterie se živí různými organickými materiály a produkují např. sirné sloučeniny, které jsou zdrojem různých nepříjemných pachů.
Chodidla – na chodidlech si na našem potu bakterie doslova pochutnávají a chodíme-li často po koberci naboso, jak to asi může skončit? Podobně, jako s bakteriemi usazenými na organickém odpadu z vaření a při běžném výskytu v ovzduší.
Cigarety – co dokáže dehet z cigaretového kouře, by vám vyprávěl kdejaký patolog, který viděl plíce mnohaletého kuřáka, a něco podobného je k vidění samozřejmě i na zmiňovaných záclonách, závěsech či kobercích. Opět tu vysavač mnoho nezmůže a musí nastoupit speciální čisticí metoda.