Vánoční svátky jsou takřka za dveřmi a hospodyňky se pustily do pečení vánočního cukroví. A při něm nesmí v žádném případě chybět strouhaný kokos – sněhové pusinky s kokosem, kokosové sušenky, rumové kuličky obalované v kokosu a mnoho dalších druhů, které doplňují vánoční stůl.
Kokos ovšem není tolik oblíbený jenom pro svou nezaměnitelnou chuť a vůni. Většina z vás ví, že – stejně jako i jiné ořechy – má příznivý vliv na lidské zdraví. Obsahuje glycidy, proteiny, minerály, z nichž převažuje vápník a stopové prvky (Fe, P, K, Na, Zn, Cu, Mn). V kokosu se však také nachází velké množství tuku ve formě nasycených mastných kyselin – až 60 %. Z tohoto důvodu by se měl kokos konzumovat jen v rozumné míře – kromě pečení ho lze používat čerstvý třeba ve smoothie. Vmíchání do jogurtu a jiných mléčných výrobků dobře zvažte – tuky těchto potravin jsou rozdílné.
Kromě strouhaného kokosu se také z palmy, přesněji řečeno z kokosových plodů, získává
- kokosová voda (tvoří se v nezralých plodech) – obsahuje proteiny, vitamíny B a C, karbohydráty, vápník, hořčík, křemík, fosfor, chlór, draslík, síru a neobsahuje rizikový tuk; cíleně lze užívat jako podpůrný prostředek při zažívacích obtížích a onemocněních močového měchýře
- kokosový olej – na přípravu pokrmů, ale hlavně na ošetřování všech tělesných partií
- kokosové mléko (dužina s kokosovou vodou).
Kokos je plod palmy kokosové neboli kokosovníku ořechoplodého. Jejím domovem je jihovýchodní Asie, ale dnes roste a pěstuje se ve všech tropických, ale i subtropických oblastech planety.
Kromě strouhaného kokosu v bio kvalitě si můžete zakoupit i celý kokosový ořech. V našich obchodech mají kokosy sezónu po celou zimu. Dužninu kokosu pak můžete konzumovat samotnou, anebo ji využijete v kuchyni v různých receptech. Při nákupu dbejte na to, aby ořech obsahoval vodu – zjistíte zatřepáním.