Mnoho majitelů psů a koček mají radost, že jejich mazlíček dobře papá a nijak nepomýšlejí na to, jak by mohla případná nadváha zvířeti škodit. Každý veterinář nám dnes zodpovědně řekne, že i zvířata si musí svojí váhu hlídat a případná nadváha jim velice škodí. Člověk je schopen si svojí váhu uhlídat, zvíře ale nemá rozum a tak to musí za něho dělat jeho páníček.
Zodpovědný páníček nikdy nenechá dojít k situaci, kdy je jeho mazlíček obezitou postižen. A je to tak správné. Přece nechceme vědomě ubližovat svým zvířátkům.
1/ Zvolit takové továrně vyráběné krmivo, které nám dovolí přesně spočítat, kolik kalorií zvíře denně snědlo a lze množstvím krmiva výhodně dávky regulovat. Přitom krmivo má všechny živiny, které zvíře potřebuje ke svému vývinu i životu. Různá krmiva zohledňují jak výživu mláďat, tak výživu těhotných samic nebo seniorů a kastrátů.
2/
Dodržovat dávkování krmiva uvedené na balení krmiva, používat odměrku, která je ke každému druhu.
3/
Dbát na fyzickou aktivitu zvířete. Chodit na vycházky, zohlednit rasu zvířete.
Příznaky obezity: obtíže při pohybu, dušnost, delší spánek, žebra nelze nahmatat
Tyto příznaky by měli být pro chovatele varovné a již při prvních známkách obezity řešit nápravu. Lépe se hubne 5 kg než 10 kg, to víme všichni. Hlídat váhu zvířete je důležité nejen pro zdraví našeho miláčka, ale měla by to být motivace i pro peněženku majitele. Případné zdravotní komplikace totiž později stojí více peněz než zakoupení kvalitního krmiva včas.
Proto jednejme rozumně a neohrožujme naše zvířátko zbytečně. Odmění nás svým oddaným pohledem a pro nás to bude odměna nejkrásnější. Je to přece náš člen rodiny a kdo by chtěl škodit některému svému rodinnému člověku? Jistě nikdo z nás. Tak se podle toho chovejme a prokažme našim zvířecím přátelům dobrou službu páníčka i přítele.